Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej

Opis projektu

Dolina rzeki Białej Tarnowskiej to ważny korytarz ekologiczny o zasięgu regionalnym i krajowym. Łączy obszary Natura 2000 ekoregionów alpejskiego i kontynentalnego. Daje możliwość rozprzestrzeniania się wielu gatunkom roślin, a także pozwala na wędrówki licznym zwierzętom. O jej różnorodności i znaczeniu przyrodniczym świadczy fakt, że została włączona do europejskiej sieci Natura 2000. 

Doliny rzeczne przez dziesiątki lat były niestety przekształcane, zabudowywane i przegradzane. Doprowadziło to do zakłócenia gospodarki wodnej – zwiększenia zagrożenia powodzią i suszą.

Degradacja dolin i koryt spowodowała zmniejszenie populacji lub nawet całkowite wyginięcie wielu gatunków organizmów wodnych. Piętnaście z dwudziestu jeden gatunków ryb żyjących w Białej Tarnowskiej, by móc się rozwijać i żyć, potrzebuje dostępu do kamienistego lub żwirowego podłoża. Koryta o takim podłożu występują w górnej części zlewni, ale dostęp do nich blokują liczne progi i stopnie wodne zlokalizowane wzdłuż biegu rzeki.

Dlatego podejmowane są działania, które mają zlikwidować lub zmodernizować te przeszkody oraz przywrócić stan naturalny fragmentów koryta. Dzięki temu poprawią się warunki życia i wędrówki ryb, ale także zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców. Zaplanowane działania poprawią również walory przyrodnicze i krajobrazowe doliny Białej, co wpłynie korzystnie na rozwój turystyki i wędkarstwa.

Projekt obejmuje zasięgiem gminy: Uście Gorlickie, Grybów, Bobowa i Ciężkowice. Jest kontynuacją wcześniejszych działań prowadzących do zwiększenia bioróżnorodności doliny rzeki poprzez odtworzenie siedlisk, liczebności rodzimych gatunków roślin i zwierząt oraz stworzenia im sprzyjających warunków życia i swobodnego przemieszczania się.

Galeria projektu

  • Widok z lotu ptaka na miasto i przepływającą przez nie rzekę

    Widok z lotu ptaka na miasto i przepływającą przez nie rzekę

  • Korytarz rzeki z obiektami poprawiającymi migrację, wiadukt kolejowy z pociągiem

    Korytarz rzeki z obiektami poprawiającymi migrację, wiadukt kolejowy z pociągiem

  • Korytarz rzeki z obiektami poprawiającymi migrację, las, domy jednorodzinne

    Korytarz rzeki z obiektami poprawiającymi migrację, las, domy jednorodzinne

Informacje szczegółowe

Beneficjent:

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO WODNE WODY POLSKIE - REGIONALNY ZARZĄD GOSPODARKI WODNEJ W KRAKOWIE

Program:

Program Infrastruktura i Środowisko

Fundusz:

Fundusz Spójności

Całkowita wartość projektu:

39,3 mln zł

Wkład UE:

33,4 mln zł